Annual Show

Below are the 2019 Annual Show Winners.

CATEGORY NAME DAHLIA
Best Dahlia in Show
Daniel Ng
Embrace
Best Single Giant
Connie Young Davis
Sir Alfred Ramsey
Best Triple Giant
Connie Young Davis
Sir Alfred Ramsey
Best Single Large
Connie Young Davis
Kenora Jubilee
Best Triple Large
Connie Young Davis
Clearview Palser
Best Single Medium
Jennifer Zuk
Clearview Cameron
Best Triple Medium
Jennifer Zuk
Clearview Cameron
Best Single Small
Daniel Ng
Embrace
Best Triple Small
Connie Young Davis
Hollyhill Showtime
Best Single Miniature
Jennifer Zuk
Barbarry Red Dwarf
Best Triple Miniature
Connie Young Davis
Barbarry Red Dwarf
Best Single Ball
Daniel Ng
L' Ancresse
Best Triple Ball
Connie Young Davis
Snoho Doris
Best Single Miniature Ball
Jean Heeringa
Chimacum Troy
Best Triple Miniature Ball
Jennifer Zuk
Bloomquist Paul Jr.
Best Single Pompon
Connie Young Davis
Glenplace
Best Triple Pompon
Jennifer Zuk
Glenplace
Best Single Waterlily
Connie Young Davis
Pam Howden
Best Triple Waterlily
Connie Young Davis
Pam Howden
Best Single Stellar
Eric Young
Clearview Del Sol
Best Triple Stellar
Paul McKittrick
Chi Shanka
Best Single Peony
Peter Krueger
Seedling
Best Triple Peony
No Entry
Best Single Anenome
Peter Krueger
Seedling
Best Triple Anenome
Wally Kurth
Comet
Best Single Collarette
Peter Krueger
Pooh
Best Triple Collarette
Doug Youngson
Bloomquist Sweet
Best Single Single
Eric Young
Connie Marilyn
Best Triple Single
Connie Young Davis
Connie Marilyn
Best Single Mignon Single
Peter Krueger
Lo-Blush
Best Triple Mignon Single
Wally Kurth
Lo-Blush
Best Single Orchid
Eric Young
Midnight Star
Best Triple Orchid
Jennifer Zuk
Fancy Pants
Best Single Orchette
Jennifer Zuk
Fancy Pants
Best Triple Orchette
Jennifer Zuk
Fancy Pants
Best Single Novelty/open centred
Peter Krueger
PGK Charlene
Best Triple Novelty/open centered
No Entry
Best Single Novelty – double
Connie Young Davis
Valley Porcupine
Best Triple Novelty – double
Connie Young Davis
Valley Porcupine
Best Single Undiss. Seedling
Paul Bloomquist
211-18
Best Triple Seedling (Sec.2) ADS
Peter Krueger
Seedling
Best Triple in Show
Connie Young Davis
Elma Elizabeth
Best Five Bloom Entry
Connie Young Davis
Connie Pei Yang
Best Novice Basket
No Entry
Best Amateur Basket
Jennifer Zuk
Mary's Jomanda, Snoho Doris
Best Open Basket
Peter Krueger
Snoho Doris
Best Basket in Show
Peter Krueger
Snoho Doris
Best Novice Arrangement
Dorothy Pitre
Tui Avis, Parkland Rave
Best Amateur Arrangement
No Entry
Best Open Arrangement
Jennifer Zuk
Lauren Michelle, Ferncliff Tango
Best Men’s Arrangement
Jack Duncan
Alloway Candy, Lo-Blush
Best Junior Arrangement
Erica Pedersen
Mixed
Best Miniature Arrangement
Jennifer Zuk
Jacs Lemon Zing
Best Arrangement in Show
Jennifer Zuk
Lauren Michelle, Ferncliff Tango
Best Dahlia of the Year (Overall)
Peter Krueger
AC Ben
Best Dahlia of the Year (Novice)
No Entry
Best Dahlia of the Year (Amateur)
Jennifer Zuk
AC Ben
Best Dahlia of the Year (Open)
Peter Krueger
AC Ben
Best Bowl of Dalias
Susan Birchmore
Mixed
Best Vase of Dahlias
Peter Krueger
Mixed
People’s Choice
Daniel Ng
Harvey Koop
VDS Challenge Flower – Sorbet
Peter Krueger
Sorbet
VDS Jackpot Challenge Flower – Lakeview Glow
Connie Young Davis
Lakeview Glow
Novice
No Entry
Amateur
Betty Girard
Lakeview Glow
Open
Connie Young Davis
Lakeview Glow
VDS Jackpot Challenge Flower – Prize Draw
Connie Young Davis
Lakeview Glow
Best Junior Entry
Erica Pedersen
Parkland Rave
Largest Dahlia in Show
Wally Kurth
Ivory Palaces
Best Floating Waterlily
Glenn Gitts
Pam Howden
Special Award – First Time Exhibitor
No Entry
-
ADS Medal
Peter Krueger
Seedling
Arrangement in Memory of Jeanne Noel
Maria MacKenzie
Stella's White Owl
Variegated Bloom
Peter Krueger
Greendoor
Micro Dahlia Single
Jennifer Zuk
Jacs Kyle
Micro Dahlia Triple
Jennifer Zuk
Jacs Kyle